ЛІКАР ЛІНЬКО



     НА ЗАПИТАННЯ ВІДПОВІДАЄ ЛІКАР ЛІНЬКО

Ярослав ЛІНЬКО

"З Ребровим, Шевченко, Лужним розмовляємо не тільки про хворих колінах "
Він диктує, а я записую: "Лужний, Ребров, Дмитрулін, Ващук, Шевченко, Федоров, Белькевич, Головко, Шовковський ..." З боку може здатися, що ми складаємо символічну збірну київського "Динамо" 90-х. Але це не так. 46-річний хірург всього лише перераховує прізвища футболістів, яких він ставив на ноги.

Вірний клятві Гіппократа, доктор Лінько по телефону про всяк випадок перепитав: "Потрібна моя допомога?" Слава богу, мова йшла тільки про інтерв'ю.

Неймовірно, але факт: до кореспондента "СЕ" в клініку найзнаменитішого українського "футбольного" хірурга Ярослава Лінько нога журналіста не ступала. "Якийсь час ми уникали преси в силу, напевно, скромності, - пояснив господар. - Але недавно я завдав візити в відомі німецькі клініки доктора Пфайфера в Леверкузені і доктора Тофта в Мюнхені. І прийшов до нескромного висновку: ми, по крайней мере , не гірше. Нам теж є про що розповісти і що показати ".

Почав Ярослав Володимирович з показу: запропонував надіти білий халат і провів по палатах. Якби не ортопедичне ліжко, біля якої милиці "постояльця", і не запах ліків, будь-яка могла б зійти за номер в пристойному готелі. Телевізор з супутниковою антеною, відеомагнітофон, кондиціонер, телефон ... На тумбочці - "ресторанне", за висловом Лінько, меню. Ікра в ньому, як ви вже здогадалися, що не кабачкова. День перебування тут, включаючи вартість медикаментів і догляд, обходиться пацієнтові (або його спонсору) приблизно в 100 доларів.

Стати пацієнтом клініки (тьху-тьху-тьху, звичайно) може кожен, кому дозволяє гаманець. Діапазон послуг - від лікування переломів до протезування суглобів. Сам Лінько займається виключно коліном. А колінні зв'язки найчастіше "летять" у спортсменів-ігровиків. Проблема настільки актуальна, що існує навіть, виявляється, Європейська асоціація хірургів коліна (ESSKA), де доктор Лінько - людина не останній.

- Я прийняв естафету у свого наукового керівника професора Віталія Миколайовича Левенця, який свого часу був найвідомішим на Україні спортивним хірургом, - розповідає Лінько. - Тоді в моді було відновлення передньої хрестоподібної зв'язки колінного суглоба за допомогою лавсанової стрічки. Цю техніку, запропоновану Зоєю Сергіївною Миронової, взяли на озброєння і ми, проте стали отримувати високий відсоток післяопераційних ускладнень. Левенець відправився до Миронової в ЦІТО і з'ясував, що у москвичів - ті ж проблеми. Зрештою лавсаном в довірі було відмовлено. На зміну прийшли більш якісні витратні матеріали - і справа налагодилося ...

За останні 15 років операцій на колінних суглобах Лінько зробив не менше трьох тисяч. Приблизно 60 відсотків з них - спортсменам, найчастіше футболістам. Цьому є два взаємопов'язаних пояснення: високий рівень травматизму колінних зв'язок плюс зацікавленість київського "Динамо" в кваліфікованої хірургічної допомоги.

- Клініка приватна, виникла з легкої руки Григорія Суркіса, коли він тільки очолив "Динамо" в якості президента, - пояснює Лінько. - Словосполучення "платна медицина" в свідомості вихованих радянським суспільством людей ще сприймалося як крамола, і Суркіс сам подав приклад, почавши оплачувати лікування гравців. У цьому сенсі він був, можливо, піонером на всьому пострадянському просторі.

- Виходить, вірно лихословили про радянську медицину: лікуватися безкоштовно - даром лікуватися?

- А безкоштовно всерйоз давно ніхто не лікувався. Але одна справа потайки давати лікаря "на кишеню", і зовсім інша - платити в касу, як у всьому цивілізованому світі.

- Скільки ж коштує операція в клініці доктора Лінько?

- Залежно від складності втручання і вартості матеріалів - 5 - 10 тисяч гривень (приблизно 1-2 тисячі доларів. - Прим. Ю.Ю.).

- Характер спортивних травм з роками змінюється?

- На жаль, тяжкість пошкоджень, особливо у футболі, має очевидну тенденцію до зростання. Пам'ятаю часи, коли з 10 гравців, які потребували нашому оперативному втручанні, 7-8 мали проблеми з меніском і тільки 2-3 - зі зв'язками колінного суглоба. Тепер все навпаки. Футбол став більш жорстоким. Що кажуть вам, журналістам, тренери і футболісти напередодні відповідальних матчів? Від них адже тепер не почуєш: "Будемо грати". Ні: "Будемо битися". А як часом "б'ються", я бачу, коли оперую ...

- Травм у футболі притаманна якась "сезонність"?

- Безумовно! Пік травматизму, як правило, припадає на початок сезону. Можу пояснити чому. Під час передсезонної підготовки, як не старайся, повністю відновити всі ігрові стереотипи неможливо. За зиму м'язи і зв'язки "забули" багато з того, що їм необхідно в реальному матчі, та ще з високою ставкою. І поки "згадують" - травмуються. Зате ближче до кінця сезону кількість пошкоджень помітно знижується. Це не тільки у нас - така світова статистика.

- Футбольні зірки - пацієнти примхливі?

- Якраз навпаки. Для лікаря професійні спортсмени - знахідка! Дисципліновані, вміють терпіти біль і, що вкрай

ФОРУМ ЛІКАРЯ ЛІНЬКО